اخبار

انجام غربالگری کم کاری تیروئید برای نزدیک به سه هزار نوزاد در شهرستان البرز

1400/3/12 چهارشنبه

شبکه بهداشت و درمان شهرستان البرز در سال 1399 برای دو هزار و 928 نوزاد، شامل یک هزار و 419 پسر و یک هزار و 509 دختر،  غربالگری کم کاری تیروئید را انجام داده است که از این تعداد، 23 بیمار شناسایی شد و درمان بهنگام توسط پزشک متخصص برنامه برای آنان شروع شده است.

حسین نوین، کارشناس مسئول واحد مبارزه با بیماریهای غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان البرز با گفتن این خبر به مناسبت چهارم تا دهم خرداد، هفته جهانی اطلاع‌رسانی تیروئید صحبت می کرد گفت: به کمبود هورمون تیروئید (تیروکسین) در بدن نوزاد، به هر علتی، بیماری کم کاری تیروئید نوزادان گویند. این بیماری، در بدو تولد، بدون علامت بالینی است و در صورت تشخیص به موقع در روزهای اولیه زندگی، بطور موثری قابل درمان است.

غربالگری و درمان مناسب، مانع بروز عوارض جدی

وی اظهار کرد: با غربالگری نوزادان و شناسایی بیماری و درمان مناسب آن، عوارض جدی بیماری اتفاق نمی افتد و با حفظ ضریب هوشی طبیعی در بیمار، فرد مُولّد و سالم به جامعه تحویل داده می شود. در صورت عدم تشخیص زودرس و درمان به هنگام و مناسب، عارضه برگشت ناپذیر عقب ماندگی ذهنی اتفاق می افتد.

نوین گفت: برنامه کشوری غربالگری نوزادان از سال 1384 در نظام سلامت کشور ادغام شده است و تاکنون تعداد زیادی بیمار شناسایی و درمان شده، و از عقب ماندگی ذهنی نجات یافته اند.

وی در پاسخ به این سوال که علت و یا علت های بوجود آورنده بیماری کم کاری تیروئید نوزادان چیست؟ گفت: کمبود یُد، ازدواج های فامیلی، ابتلا مادر به بیماری هایی مثل مشکل تیروئید، دیابت، فشار خون بالا در دوران بارداری و افزایش یُد در بدن به دلایلی نظیر مصرف بتادین( برای ضدعفونی کردن در زمان بارداری، زایمان و یا ناف نوزاد)، مصرف بعضی داروهای حاوی یُد مثل شربت های اکسپکتورانت در دوران بارداری و مصرف بعضی داروها توسط مادر، علت های بروز بیماری کم کاری تیروئید نوزادان است.

نوین، زردی طولانی، ملاج خلفی بزرگ، اختلال در شیر خوردن، اختلالات تنفسی، پف آلودگی در صورت و بدن، رنگ پریدگی، دمای بدن کمتر از 35 درجه و کم تحرکی را علایم شایع بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان دانست و گفت: شروع به موقع درمان، مصرف صحیح دارو، رعایت توصیه های هنگام مصرف قرص، انجام آزمایشات هورمونی در فواصل مُعیّن، معاینه مستمر بر اساس دستورالعمل و توجه نکردن به توصیه های غیرعلمی اطرافیان از راه های پیشگیری از عوارض این بیماری است.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ